Informacje i publikacje
Najnowsze informacje
Sierpień 2024
W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu uczestniczyliśmy w spotkaniu z udziałem Prezesa WFOŚiGW Pawła Łapacza, posłanki na Sejm RP Anny Sobolak oraz Starosty Powiatu Wrocławskiego Włodzimierza Chlebosza. Rozmowy dotyczyły możliwości finansowania działań inwestycyjnych w zakresie ochrony środowiska w regionie. Dyskutowano między innymi o potrzebie wspólnych działań, zarówno legislacyjnych, jak i technicznych, podejmowanych przez lokalne samorządy, środowiska naukowe oraz przedsiębiorców, a zmierzających do poprawy warunków hydrologicznych i stanu wód w dorzeczu środkowej Odry. Głównym wątkiem były dostępne rozwiązania obniżające zawartość biogenów i pozostałych zanieczyszczeń sprzyjających rozwojowi sinic i alg w tym szczególnie niebezpiecznej ostatnio „złotej algi". W grupie tych rozwiązań jest też technologia ION ART.
Pozostałe informacje
Czerwiec 2024
Wzięliśmy udział w 6 edycji Forum Sieciowanie Partnerów SIR. To wydarzenie o charakterze ogólnopolskiej konferencji dotyczy min. inwestowania w innowacje w rolnictwie, co obejmuje również gospodarkę wodną, nawozową i ściekową.
Listopad 2023
Podpisano list intencyjny dotyczący możliwości wykorzystania naszej innowacyjnej technologii na zalewie w Czernicy. W liście sygnowanym przez wójta Gminy Czernica zaznaczono, iż planowane rozwiązania, w szczególności związane ze zautomatyzowanym systemem monitorowania parametrów fizykochemicznych w starorzeczu oraz skutecznego zmniejszenia zagrożenia, mogą przyczynić się do ograniczania skutków zjawisk podobnych do tych jakie wystąpiły
w latach 2022 i 2023 na Odrze
Sierpień 2023
Technologia Ion Art została po raz pierwszy wybrana jako optymalne rozwiązanie do oczyszczenia wód popożarowych zawierających niebezpieczne substancje w tym metale ciężkie. W ramach działań zmierzających do likwidacji skutków pożaru składowiska odpadów niebezpiecznych w Przylepie, przeprowadziliśmy prace oczyszczające na cieku wodnym Gęśnik. Polegały one na wypompowaniu z koryta cieku skażonych wód i usunięciu z nich substancji niebezpiecznych. Prace wykonaliśmy na zlecenie Urzędu Miasta Zielona Góra. Oczyszczenie cieku Gęśnik to pierwszy etap działań prowadzonych przez nas w Przylepie. Wkrótce przystąpimy do etapu drugiego, polegającego na oczyszczeniu z substancji niebezpiecznych, w tym głównie metali ciężkich, sąsiadujących z Gęśnikiem stawów.
Marzec 2023
17 marca wzięliśmy udział w sesji „Zdrowie a gospodarka wodą” w ramach konferencji „Zielona Uczelnia w zielonym mieście”, którą zorganizował Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Partnerami były m.in. MPWiK, Hydropolis, MPK, Koleje Dolnośląskie. Zaproszono nas do rozmów o zagrożeniach zanieczyszczeniami wód powierzchniowych oraz zaprezentowania technologii Ion Art, która może im skutecznie przeciwdziałać
Grudzień 2022
Podpisaliśmy List intencyjny dotyczący współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie upowszechniania idei 3W. Zyskaliśmy silnego partnera i możliwość współpracy z jednostkami naukowymi i podmiotami gospodarczymi zaangażowanymi w nowoczesne technologie ukierunkowane na zrównoważony rozwój.
Listopad 2022
Wzięliśmy udział w Deep Tech Summit 2022. Razem z nami 120 nowych firm, które startowały w konkursie Deep Tech Rising Stars 2022. Wyróżnieniem dla nas był wybór do w grona 15 finalistów na uroczystej Gali Innowatorów.
Październik 2022
Targi i już po targach… Z satysfakcją informujemy, że podczas uroczystej Gali na Wieczorze Branżowym Poleco 2022 nasza firma odebrała Złoty Medal przyznany nam za technologię ION ART.
Październik 2022
Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Poleco 2022, Poznań, 19-21 października 2022. Stoisko ION ART znajdą państwo w pawilonie 7a, boks 33, w godzinach 10-17.
Październik 2022
Kolejny artykuł wykorzystujący nasze prace środowiskowe.
Równolegle nad pracami nad technologią ION ART trwały prace badające skuteczność połączenia tej technologii z zastosowaniem pożytecznych mikroorganizmów. Wyniki niektórych prac przeprowadzonych w tym obszarze znalazły się w artykule „Effective microorganisms as a biological water treatment method – eutrophic reservoir restoration case study”, którego autorami są: Paweł Tomczyk, Mirosław Wiatkowski, Jakub Dobrzyński, Paweł Stanisław Wierzchowski, Iryna Kulkova, Barbara Wróbel, Witold Skorulski i Tomasz Kabat.
Wrzesień 2022
W siedzibie Urzędu Gminy Turawa odbyło się Seminarium podsumowujące projekt ZBIORTUR. W obradach uczestniczyli również zaproszeni Goście, wśród nich wojewoda opolski, Pan Sławomir Kłosowski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska Pan Wojciech Jarczak, wójt Gminy Turawa Pan Dominik Pikos, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu Pani Aleksandra Drescher i inni.
Publikacje
Effective microorganism water treatment method for rapid eutrophic reservoir restoration
Paweł Tomczyk · Paweł Stanisław Wierzchowski · Jakub Dobrzyński · Iryna Kulkova · Barbara Wróbel ·Mirosław Wiatkowski · Alban Kuriqi · Witold Skorulski · Tomasz Kabat · Mirosław Prycik · Łukasz Gruss · Jarosław Drobnik
Piotr Cyganowski, Łukasz Gruss, Witold Skorulski, Tomasz Kabat, Paweł Piszko, Dorota Jermakowicz-Bartkowiak, Krzysztof Pulikowski, Mirosław Wiatkowski
Response of Physicochemical and Microbiological Properties to the Application of Effective Microorganisms in theWater of the Turawa Reservoir
Jakub Dobrzyński, Iryna Kulkova, Paweł Stanisław Wierzchowski, Barbara Wróbel
Identification of catchment areas with nitrogen pollution risk for lowland river water quality
Aleksandra Steinhoff-Wrześniewska, Maria Strzelczyk, Marek Helis, Anna Paszkiewicz-Jasińska, Łukasz Gruss, Krzysztof Pulikowski, Witold Skorulski
Pozostałe publikacje
Determination of Changes in the Quality of Surface Water in the River—Reservoir System
Łukasz Gruss, Mirosław Wiatkowski, Krzysztof Pulikowski, Andrzej Kłos